Söke OSB'ye ilk yabancı sermayeli yatırımcı geliyor

osbilkyabanci

29 EYLÜL 2014

Söke Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Bugüne kadar 1 milyon 850 bin metrekarelik toplam arazisinden 822 bin 922 metrekaresini kamulaştıran Söke OSB'de Yiğitler Kimya (Novakim) çalışmaya başladı. Noordzee Balık Yemi ve Balık İşleme Tesisi ile Ada Dörtler Beton İmalat Firması'nın yapım çalışmaları da devam ediyor. Söke OSB'nin son durumu ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Söke OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Mehmet Demirezer, yönetim kurulu üyeleri Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, Ticaret Odası Başkanı Reşat Anya, MHP Belediye Meclis Üyesi Fatih Bozkaya, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Kasım Üzüm hazır bulundu.

'İKİ YENİ FİRMAYLA ANLAŞILDI'

Yeni yönetim olarak iki yeni firma ile anlaştıklarını belirten Kaymakam Demirezer, İstanbul'da karo taşı üretimi yapan firmanın Söke OSB'den 5 dönümlük yer talep ettiğini ve anlaşma yapıldığını söyledi. Yer bedelinin 225 bin TL olduğunu belirten Demirezer, bu satışın aynı zamanda Söke OSB'nin ilk peşin tahsil edilen yer tahsisi olduğunu söyledi.

AB STANDARTLARINDA ÜRETİM

Dünyanın 11 ülkesinde yatırımları olan Biomar ile Türk firması Sagun ortaklığındaki bir yatırımın Söke OSB'den yer talebinde bulunduğunu ve anlaşmanın sağlandığını ifade eden Söke OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Mehmet Demirezer, yer taleplerinin 28 dönüm olduğunu söyledi. İlk etapta çevreye olumsuz etkinlerinin olabileceği konusunda tereddüt yaşandığını belirten Kaymakam Demirezer, firma ile görüştüklerini ve Söke OSB'de firmadan AB standartlarında üretim konusunda söz aldıklarını ifade etti. Demirezer, yer tahsisinin yapıldığını, firmanın yer bedeli olan 1 milyon 260 bin TL'yi peşin olarak ödemeyi kabul ettiğini belirtti. OSB sınırları içinde kalan şahıs arazilerinin kamulaştırmalarıyla ilgili fiyatta anlaşmazlıkların yaşandığını belirten Mehmet Demirezer, konuyla ilgili fiyat inceleme çalışmaları yaptırdıklarını, yer sahiplerine metrekaresi 11 TL'den teklif götürdüklerini söyledi

Başkanımız

MEHMET DEMİREZER

Linkler